Zánět středního ucha
Do ucha si nevidíme a tak nás na to, že něco začíná být v pořádku upozorní pálčivá bolest. Se záněty středního ucha je to tak, že čím dříve se to podchytí, tím méně to bude bolet.
Pokud vás trápí bolest ucha, mohlo by se jednat o zánět středního ucha a vy si nejste jistí, sledujte tyto indície:
1) Zvýšená teplota nebo horečka
2) Bolest ucha a kolem ucha
3) Začervenání kolem ucha
4) Nevolnost
5) Vytékající tekutina
6) Zvonění v uších
7) Dočasná ztráta sluchu
Zánětem středního ucha trpí nejvíce děti v batolecím a v předškolním věku a je to proto, že mají výrazně kratší Eustachovou trubici.
Co jsme všechno našli mezi babskými recepty na domácí potlačení bolestí a zánětu?
Česnek. Říká se, že česnek je jedním z nejsilnějších přírodních antiobiotik. Rozhodně jej ale fo ucha nestrkejte v celku nebo kanrájený či nadrcený. Jedinou vhodnou “konzistencí” je olej a i s tím je potřeba zacházet velce opatrně, aby se v uchu nezachoval jako žíravina. Dvě kapky. Ne víc. Podobně lze použít i cibuli.
Tea tree olej, kafrový olej, kokosový olej, eucalyptus, poctivé sádlo, aloe: mají antiseptické a uklidňující účinky. Použijte k vytírání ucha. Pokud budete chtít kápnout, opět platí – malé množství, zahřáté a opatrně!
Bazalka a citron – zalejte bazalku horkou vodou a nechte vylúhovat. Pozor! Není určeno pro kapání do ucha, pouze pro vytírání.
Alkohol – tenká gáza namočená do slivovice a pečlivě vyždímaná, ztočená v uchu. Nezatlačovat hluboko, ani nekapat alkohol přímo do ucha!
Tvaroh – jemně zahřejeme a vložíme jej do kapesníku. Přikládáme na ucho.
Ledový obklad - ledujeme sáčkem s mraženou zeleninou či ledem nebo jej chladíme mokrým kapesníkem.
Četnost onemocnění i průběh léčení ovlivňují samozřejmě vnější faktory, které by se neměli podceňovat. Je to například kouření nebo pobyt v zakouřeném prostředí, krátká a nedostatečná rekonvalescence, nedostatek osobní hygieny, pobyt v prašném prostředí, pobyt v přetopené místnosti, nízká imunita a pod.
Mgr. Xénia Paličková Křížová