Věci, věci, věci
Jsou všude a jsou přepotřebné. Nebo ne? Bez čeho se dokážeme obejít? Co má a co nemá skutečnou cenu? A jak uložit předměty tak, aby nezabíraly tolik místa? Přečtěte si náš šikovný manuál. Je vhodný pro všechny lovce a sběrače. Nebo pro jejich manželky :-).
• Plánujte a panujte
Rozdělte generální úklid bytu nebo domu na jednotlivé sektory, místnosti či pokoje. Ke každému dle velikosti a náročnosti přiřaďte den úklidu a čas, který zhruba budete potřebovat. Máte to? Fajn. Teď vynásobte naplánovaný čas třemi… Úklid totiž trvá vždy déle, než si myslíme. A když s tím budeme předem počítat, ušetříme si nervozitu a frustraci.
• Připravte si čtyři sběrné nádoby, krabice nebo pytle
Do první sbírejte věci, které do uklízené místnosti nepatří a jsou určeny k přenesení někam jinam. Do druhé věci vhodné k darování, do třetí věci určené k vyhození (tato nádoba může mít samozřejmě ještě zvlášť “přihrádky” pro tříděný odpad). Ta čtvrtá nádoba je takzvaná “marinovací”. Do ní dávejte věci, které se vám nechce ani darovat či vyhodit, ale zároveň si nepamatujete, kdy jste je použili naposledy. Tuto nádobu odložíte na rok “marinovat". To, co z ní nepoužijete ani ve všech čtyřech ročních obdobích, můžete s klidem vyhodit nebo posunout na charitu.
• Pořádek dělá přátele
Na to, co si ponecháte a co vyhodíte, si připravte předem systém. Podle stáří, podle velikosti, podle záruční lhůty, podle četnosti používání, podle osobní hodnoty, podle faktoru poškozenosti nebo nahraditelnosti něčím jiným. A všechno měřte stejným metrem.
• Papír snese všechno
Ale kolik papíru sneseme my? A kolik prachu, který dýcháme, se snese na papíry? Staré časopisy, katalogy, staré účty, staré smlouvy, staré návody na použití ke spotřebičům, které už dávno nefungují. Vsadíte se s námi, že papíry, které už nepotřebujete, zaplní polovinu modrého kontejneru?
Vaším cílem je zbavit se nepotřebných předmětů. Vaším cílem není, abyste vyhozením jedné věci udělali prostor pro jinou. Zkuste následující: když vyprázdníte skříň, zbavte se skříně. Prostor je cennější než nábytek. A když tam ta skříň nebude stát, nebude vás to nutit ji zaplňovat. A třeba zjistíte, že když zrušíte pár skříní, zbude vám volná místnost.
Zejména v rodinných domech, ze kterých se odstěhovaly děti, zůstává stále pár místností navíc. Dětský pokoj, ve kterém se 40 let nic nezměnilo, čeká půl roku, než se tam “dítě”, čili původní obyvatel, zase jednou vyspí při krátké návštěvě. Popřemýšlejte. Nešlo by jednoduchou stavební úpravou změnit dispozici domu a třeba v něm pronajmout garsonku?
Když se zbavíte věcí a úložných prostor, urychlí a zjednoduší se vám i běžný úklid. Ubude ploch na utírání prachu, ubude prosklených skříněk k leštění skel. Získáte přehled o tom, co máte a kde to máte. Hledání ztracených věcí se zrychlí. Vy se přestanete dusit prachem.
Jak často je vhodné pustit se do podobných generálních úklidů? Řekněme, že každá místnost by se mohla dostat na řadu tak jednou za dva, tři roky. Menší udržovací detox domácností si pak zvykněte dělat vždy při střídání letní a zimní sezóny, dvakrát ročně. To se dá v pohodě zvládnout, ne?
Mgr. Xénia Paličková Křížová