Senior a bezpečí

Senior a bezpečí

V posledních letech se velmi často zmiňuje problematika vyššího věku spolu s tématem bezpečnosti. Významnou oblastí zvýšené ohroženosti je osobní bezpečnost. Starší í lidé jsou v mnoha ohledech ohrožení a znevýhodnění oproti mladším spoluobčanům díky omezenějším možnostem zjistit si relevantní údaje operativně cestou internetu a většímu sklonu k nepozornosti.

Významnou oblastí zvýšené ohroženosti je osobní bezpečnost. Senioři jsou ohroženi jak neúmyslnými nehodami a úrazy (např. v dopravě či při pádech), tak úmyslnou násilnou a jinou trestnou činností, které se v následujícím textu budu věnovat. Staří lidé, zvláště ve špatném zdravotním a funkčním stavu, jsou relativně snadnou obětí trestné činnosti, a to úměrně své osamělosti a společenské nevšímavosti. I z těchto důvodů je vhodné dodržovat některé zásady bezpečnosti, které mohou potencionální rizika eliminovat.

Zde nabízím několik základních pravidel, která Vám mohou pomoci. Díky nízké informovanosti a velmi malé opatrnosti seniorů byl vytvořen návrh preventivních opatření, který minimalizuje možnost páchání trestných činů na seniorech. Tento návrh je rozdělen do několika částí.

Bezpečný domov:

➢ Dbejte na zajištění a uzamykání dveří, oken a dalších stavebních otvorů (vikýřů, sklepních okének, balkónových dveří a oken).

➢ V případě ztráty nebo krádeže klíčů od bytu nebo při přestěhování vždy neprodleně vyměňte zámkovou vložku.

➢ Nezapomínejte klíče ve dveřích ani je neodkládejte v místech, kde by je mohl snadno vzít cizí člověk a přitom zjistit, že patří právě Vám.

➢ Dveře je nutné vybavit bezpečnostním zámkem a kováním, přídavným bezpečnostním zámkem, bezpečnostní závorou, řetízkem nebo jiným zařízením proti násilnému otevření zvenčí, panoramatickým kukátkem ke zjištění, kdo je za dveřmi (konzultujte s odborníkem další možnosti zajištění vstupních dveří Vašeho bytu - zajištění proti roztažení zárubně, zajištění proti vyháčkování dvoukřídlových dveří, zajištění proti proražení dveří).

➢ Na dveřním štítku je vhodné uvádět příjmení v množném čísle (Novákovi, Beranovi) nebo v mužském rodu, zvlášť v těch případech, kdy v bytě žije jen žena. b) Bezpečnostní zásady:

➢ Při odchodu z bytu uzavírejte okna, zamykejte dveře.

➢ Zajímejte se, zda se vchodové dveře do domu automaticky zavírají proti vstupu zvenčí. Pokud tomu tak není, dožadujte se nápravy, nenechávejte je dokořán. Večer, obvykle po 22. hodině, vstupní dveře do domu zamykejte. Uzamykejte také dveře kočárkáren, sklepů, prádelen, sušáren a dalších společných prostor.

➢ Požadujte funkčnost osvětlení ve všech společných domovních prostorách.

➢ Neotevírejte vchodové dveře domu neznámým lidem.

➢ Neotevírejte bytové dveře, aniž byste se kukátkem nepřesvědčili, kdo je za nimi. Neotevírejte dveře bez zajištění řetízkem nebo jiným prostředkem proti násilnému vniknutí zvenčí. Mějte se na pozoru před tzv. podomními obchodníky, nevpouštějte je do bytu.

➢ Servisní pracovníky, kontrolory plynoměrů, elektroměrů, či telefonní mechaniky vpouštějte do bytu pouze pod Vaším přímým dozorem a jen tehdy, pokud jste si je sami objednali nebo pokud příslušná organizace předem jejich návštěvu oznámila. Nevolejte číslo uvedené na průkazce. Raději věřte telefonnímu seznamu. Přítomnost další osoby v takovém případě rozhodně není na škodu vašeho bezpečí.

➢ V případě bezprostředního ohrožení volejte o pomoc z okna. Žádejte kolemjdoucí lidi, aby přišli k Vašemu bytu, uveďte patro a číslo dveří. Pro upoutání jejich pozornosti se radí vyhodit z okna nějaký předmět. Pokud neznámý za dveřmi nemá dobré úmysly, rychle zmizí.

➢ Buďte opatrní, jestliže chcete kontaktovat jiné osoby prostřednictvím inzerátu (prodej, koupě, seznámení, výměna bytu). Požádejte přátele nebo známé, aby s Vámi byli při prvním setkání.

➢ Vytvořte si domácí seznam cenných věcí, jejich fotografie, výrobní čísla a popis. Vše dobře uložte, nejlépe mimo vaše obydlí (u dětí, známých, v bance).

➢ Udržujte dobré vztahy a kontakty s Vašimi sousedy, můžete si tak navzájem pomoci ochránit Váš majetek.

➢ Nalepte si důležitá čísla na Váš telefon.

➢ Cizím lidem nesdělujte do telefonu, že jste sami doma.

➢ Pokud Vám omylem volá neznámá osoba, nesdělujte své telefonní číslo. Naopak volajícího požádejte, ať Vám řekne číslo, které volá.

➢ Doklady, klíče od bytu a další cennosti nikdy nenechávejte bez dohledu. Neodkládejte je s oděvem v šatně, u lékaře, v restauraci, na úřadech.

 

Domluvte se s majitelem domu a ostatními nájemníky o bezpečnostních pravidlech:

- Všichni budou zamykat domovní dveře.

- Na chodbách, ve sklepě a ve výtahu bude vždy funkční osvětlení.

- Sousedé budou solidární v případě ohrožení. Pomohou nebo zavolají policii, pokud bude v nebezpečí majetek nebo zdraví obyvatel domu.

- Neznámé lidi nebude nikdo pouštět do domu. Pokud budou uvnitř, ptejte se, ke komu jdou.

- Sousedé si poskytnou telefonní čísla i do zaměstnání, mohou tak být včas vyrozuměni například v případě krádeže vloupáním.

- Důchodci, ženy v domácnosti a na mateřské dovolené dohlédnou na bezpečný odchod a návrat malých dětí sousedů do školy.

- Zjistěte si přesné adresy a telefonní čísla nejbližších služeben Policie České republiky a obecní policie, nerozpakujte se na policisty kdykoli obrátit.

 

Bezpečně na ulici:

➢ K procházkám volte vhodnou dobu a místo. Ne za tmy a ne do opuštěných míst.

➢ Pokud je to jen trochu možné, nechoďte sami.

➢ Zejména ve večerních hodinách se vyhýbejte rizikovým místům, jako jsou prostory restaurací, diskoték, nočních klubů, barů a heren.

➢ Vyhněte se také místům, o kterých víte, že se v nich schází podivné party.

➢ Dodržujte bezpečnou vzdálenost od temných průchodů a vchodů do domů. Domovní rohy obcházejte na vzdálenější straně chodníku.

➢ Nezkracujte si cestu zarostlými parky a staveništěm.

➢ Pokud to zmenší váš pocit neklidu a ohrožení, kupte si obranný spray a noste jej připravený v kapse.

➢ Peněženku, osobní doklady a klíče od bytu neukládejte navrch nákupní tašky. Pokud to jde, ukládejte je ve vnitřních kapsách oblečení.

➢ Noste u sebe jen nezbytně nutný finanční obnos.

➢ Peníze neschovávejte doma, banka je bezpečné místo.

➢ Buďte ostražití v peněžních ústavech či u bankovních automatů. Chraňte před zneužitím identifikační čísla platebních karet.

➢ Nikdy se nechlubte svými majetkovými poměry.

➢ Kabelku nenoste přes rameno, ale šikmo přes tělo a nikdy ji neodkládejte např. do nákupního košíku.

➢ V tržnici (v obchodních domech) buďte při nákupu a výběru zboží opatrní. Nikdy neztrácejte kontrolu nad svou taškou a kapsami.

➢ Pokud se vám zdá, že jde delší dobu někdo za Vámi, zpomalte nebo přejděte na druhý chodník. Přesvědčíte se tak, zda jsou Vaše obavy oprávněné. Jestliže ano, hledejte pomoc u jiných lidí, začněte i jen naoko telefonovat.

➢ Nepřijímejte nabízený doprovod nebo odvoz od lidí, které neznáte.

 

Bezpečnost v dopravním prostředku: 

➢ Bezpečné místo je vždy v blízkosti řidiče a dveří.

➢ Ve vlaku hledejte místo v blízkosti dalších cestujících.

➢ Vyhýbejte se tlačenicím. Rukou si přidržujte kabelku nebo tašku. Zabráníte tak jejich otevření nebo vytržení.

 

Násilí v rodině:

➢ Někteří starší lidé jsou vystaveni násilnému chování ze strany členů rodiny. Takové jednání většinou začíná mírnějšími projevy. Netrpte proto omezování a útisk. Nejste povinni snášet například rámus (reprodukce hudby, TV program).

➢ Nepřipusťte, aby vám příbuzní říkali: o „Ty už nic nepotřebuješ, stejně nikam nechodíš.“ o „ To je pro tebe dobré, to ti bude stačit.“ o Takové chování se může proměnit v násilí. o Ve vlastní rodině máte právo na ochranu, pomoc a pocit bezpečí! Je důležité si uvědomit, že zdraví a život je to nejcennější a jsou situace, kdy i přes sebelepší ochranu nelze útoku zabránit. V tomto případě je nutné vše oznámit Policii ČR a spolupracovat při dopadení pachatele.

Zimmelová Petra

Upraveno dle: ZIMMELOVÁ P., NOVOTNÁ E. Kriminalita páchaná na seniorech. In Kontakt supplement České Budějovice: Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, X:1-107, 2008 , s. 55 -61 ISSN 1212-4117 a) 

Zpět na přehled