Prevence a zdraví

Prevence a zdraví

Příklady táhnou. A kdo je namazaný, uklouzne

5.11.2016

Děti konzumují alkohol už od 11 let. Může za to rodina? Nové průzkumy ukazují na nedostatečnou informovanost o škodlivosti alkoholu u mládeže. Přestože je jeho podávání dětem v Česku do 18 let zakázané, 83 % rodičů alkohol u svých dětí neřeší. To, že dospělý zná rizika, která přináší pití alkoholu, neznamená, že jsou obecně známá a není potřeba o nich mluvit.

Syndrom bílého pláště

20.10.2016

K doktorovi jen přes mrtvolu Máte trápení, ale bojíte se dojít si k lékaři? Syndrom bílého pláště je předmětem mnoha rodinných vtipů, ale ve skutečnosti to tak veselé není. Strach z doktora může způsobit odklad důležitého vyšetření a tím pádem nenapravitelné škody. 

Ruku na srdce - máme jen jedno I.

22.8.2016

Říká se, že co oči nevidí, to srdce nebolí. Je možné, že se tolikrát chováme k vlastnímu srdci macešsky, protože ho nevidíme? To, že funguje, považujeme za samozřejmé, a varování, že to tak nemusí být navěky, nebereme vážně? 

Pomoc, mám depku!

3.9.2016

Depku má dneska kdekdo a na počkání. Ještě pořádně nezačalo září, a my už máme depku z toho, že léto končí. No dobře, čeká nás ta “horší” polovina roku, ale než začne jít do tuhého (mrazu), budeme se ještě těšit z babího léta a barevného podzimu. Do vánoc to uteče jak voda a po vánocích je to už jen pár měsíců k dalšímu jaru. Depka je minimálně v četnosti používání stejně běžná jako rýma. Bylo by to celé úsměvné, kdyby… Kdyby se na depresi neumíralo. 

Ruku na srdce - máme jen jedno II.

22.8.2016

Vítejte ve druhém dílu povídání o srdečních příhodách. Najdete v něm dobré rady, kterak těmto nevítaným příhodám předejít, i to, jak to zpětně vidí lidé, kteří je skutečně prodělali. 

Čtete příbalové letáky?

3.8.2016

Okřídlená větička doprovází všechny reklamní a komerční informace, které slouží (respektive by měly sloužit) našemu zdraví. Příbalový leták je malá encyklopedie plná latinských názvů a pro laika často protichůdných tvrzení. Je to takový doktor v bílém, jenže místo pláště si dosaďte papír. 

Kafíčko naše každodenní

3.8.2016

Jedno, dvě nebo šest? Ráno nalačno, po obídku s dezertíkem, v kavárně s kamarádkou nebo jako rituál po příchodu z práce domů? Ať je vaše kafíčkaření jakékoliv, možná vás v některých detailech nachytáme a řekneme vám věci, které jste ani netušili. 

Šťáva není sirup

12.5.2016

Prevence a imunita. Dvě slova, která nás provádějí celý život a která skloňujeme pokaždé, když nás zklamou. Především tehdy když prevence je nedostatečná a imunita tak nízká, že ji hravě překročí miniaturní bacil. Výsledkem jsou pravidelné rýmy, nachlazení, chřipky a podobná havěť.

Hlava jako střep a jak být znovu fit

7.7.2016

Zvykli jsme si každou silnější bolest označovat slovem migréna. Je to správné? Pokusíme se vysvětlit rozdíl nebo lépe řečeno, souvislost mezi bolestí hlavy a migrénou. Přiblížíme vám spouštěcí mechanismy migrény, příznaky, které je doprovázejí, i možnosti prevence a léčení.

Nebojte se nadávek - prospívají zdraví

3.4.2016

Spousta lidí nejde pro ostré slovo nijak daleko a nadávku dokáže vsunout skoro do každé věty. A naopak jsou také lidé, kteří nadávku z úst nevypustí, dokud jim na noze nepřistane hromada cihel.