Poradna
Nejčastější problémy ve stáří
26.4.2016Se zvyšujícím se věkem doléhají na člověka nejrůznější neduhy. Nejsou to však jen nemoci a úrazy, co postihují staršího člověka. V seniorském věku se člověk setkává s různými těžkostmi, které mladého člověka nezatěžují, ale pro staršího člověka mohou představovat velkou překážku.
Aktivní stárnutí
25.3.2016Aktivní stárnutí pojem, se kterým přišla Světová zdravotnická organizace koncem 90. let 20. století v souvislosti s problematikou celosvětového stárnutí populace. Jedná se o koncept přístupu ke stáří a seniorům, který vychází ze zásad Organizace spojených národů pro seniory a vyjadřuje potřebu změny v přístupu k otázkám začleňování seniorů do společnosti.
Systém zdravotní a sociální péče o seniory
27.4.2016Zdravotní a sociální péči o seniory není možné od sebe oddělovat, protože v praxi jsou často zdravotní problémy doprovázeny sociálními a naopak. Pokud tuto péči rodinní příslušníci (neformální pečovatelé) nezvládají, bývají využívány formální služby.
Víte proč senioři tak často padají?
22.4.2016Zajímá vás, proč senioři tak často padají, a co můžeme dělat pro to, aby k pádům nedocházelo tedy jak pádům předcházet?
Přibývající věk a spánek
30.4.2016Nejsladší není dvanáctiletý med, ale spravedlivý spánek, jak říká pan Werich v jedné ze svých pohádek. My dodáváme, že to platí pro každý věk. Co ale dělat, když se kvalita spánku v seniorském věku mění?
Pohybové aktivity ve stáří
28.4.2016Pohybové aktivity představují jeden ze základních fenoménů lidského bytí a podílejí se na všech složkách dění moderní společnosti. Přispívají ke kvalitě života a zdraví. Jejich smyslem je fyzické, psychické i sociální zdokonalování a rozvoj člověka. Pohybová aktivita ve stáří má uklidňující efekt, zbavuje každodenního stresu, posiluje svaly, zlepšuje koordinaci, rovnováhu, reflexy a zkvalitňuje kapacitu srdce a plic.
Jsme to, co jíme
3.5.2016"Jsem starý, už toho tolik nepotřebuji..." Nepřipadá Vám tato fráze povědomá? Možná jí často, možná méně, slýcháte z úst seniorů ve svém okolí.