Pomoc, mám depku!
Depku má dneska kdekdo a na počkání. Ještě pořádně nezačalo září, a my už máme depku z toho, že léto končí. No dobře, čeká nás ta “horší” polovina roku, ale než začne jít do tuhého (mrazu), budeme se ještě těšit z babího léta a barevného podzimu. Do vánoc to uteče jak voda a po vánocích je to už jen pár měsíců k dalšímu jaru. Depka je minimálně v četnosti používání stejně běžná jako rýma. Bylo by to celé úsměvné, kdyby… Kdyby se na depresi neumíralo.
Jako každá nemoc, je i deprese závislá na včasné a správné diagnóze. Jsou lidé, těžce depresivní, přesvědčení o tom, že jsou maximálně trochu smutní. A pak jsou hrozně smutní lidé, kteří by přísahali, že je trápí deprese, ale netrápí. Důvodem je to, že depresi spojujeme především s jejím prvotním symptomem, což je všudypřítomný smutek. No a pak je od sebe nedokážeme pořádně rozeznat.
Důsledkem je, že podceňujeme vážné depresivní stavy, které si zaslouží odbornou péči, a na druhou stranu přeceňujeme (relativně) neškodnou emoci – čili smutek. Kam tím míříme? Ke vztahům. Protože pokud se tato krutá záměna děje ve vašem vztahu vám nebo vašemu partnerovi, pravděpodobně vám je poměrně těžko žít.
Rozdíl mezi smutkem a depresí
Smutek je normální, přirozená lidská emoce. Všichni ji důvěrně a opakovaně známe. Smutek se většinou váže k nějakému prožitku nebo k události, která je nebo byla zraňující, frustrující či bolestná. Jsme tedy smutní kvůli něčemu. A máme naději, že když to “něco” pomine, pomine i náš smutek. Deprese je nenormální a nepřirozená porucha psychiky, která výrazně ovlivňuje naše myšlení, vnímání a chování chronickým způsobem. Kdo má depresi, cítí univerzální smutek. Deprese nepotřebuje smutnou událost jako spouštěč, (ne)vesele si řádí i bez ní.
Můžete mít život úplně v pořádku, přesto se budete cítit mizerně. Deprese vám hodí stín na všechny události, prožitky, povinnosti, vztahy. Vysaje z vás energii a ukradne vám schopnost normálně fungovat, prožívat radost, spokojenost, úspěch či vzrušení. Může za vyšší nervozitu a vznětlivost, může za menší trpělivost.
Není všechno jen otázkou rozhodnutí
Okolí má pro podobné projevy pramálo pochopení, proto se snaží pomáhat, jak umí. Pozitivní proslovy na téma “je to všechno jen v tvé hlavě” a “prostě se rozhodni být šťastný” se nejen míjí účinkem, ale mají přímo kontraproduktivní efekt.
Pozorujete-li na sobě (nebo na někom ze svých blízkých) níže popsané symptomy po dobu delší než je 14 dnů, je čas nechat si pozitivní bonmoty na lepší časy. Zavolejte o pomoc a komplexní diagnózu odborného lékaře. Neodbytná depresivní nálada po většinu dne ztráta nebo pokles zájmu o většinu aktivit a činností - včetně těch, které standardně patří mezi oblíbené, očividné změny v tělesné váze nebo v chuti na jídlo, poruchy spánku – buď problémy usnout nebo naopak problémy vstát z postele, neschopnost vstát a cokoliv dělat, cítit se bez energie, bez hodnoty, unaveně, na vině a zpomaleně myšlenky na sebevraždu...
Jestliže jste vy nebo někdo z vašich blízkých vyšli z tohoto testu s podezřením na depresi, neváhejte ani vteřinu. Dnešní medicína zná dost efektivních léčebných postupů, které vás vrátí zpátky do života.
Ing. Jarmila Sázavská Pršková