Peníze nosí štěstí. Nebo ne?
Účastníci výzkumu každý rok zapisovali, jaký mají příjem a jak s penězi, které mají k dispozici, souvisí jejich celková spokojenost. A ukázalo se něco překvapivého. A totiž to, že i ti, kteří dostali v práci přidáno nebo příjem jejich domácnosti stoupnul jinak, nebyli v životě spokojenější než ti, jejichž příjem zůstal stejný.
Fungovalo to bohužel jen opačným směrem – když peníze v domácnosti ubyly, klesla i míra spokojenosti s vlastním životem. Výzkumníci si účastníky studie vybírali v Británii a Německu, tedy v zemích, které jsou nám kulturně i geograficky blízké.
„Žijeme v představě, že když stoupnou naše příjmy, budeme rázem spokojenější a šťastnější. Jak je vidět z výsledků našeho snažení, tak takhle to evidentně prostě nefunguje,“ komentuje závěry mnohaleté studie její vedoucí, doktor Christopher Boyce z univerzity ve Stirlingu.
„Jediné, na čem záleží, je když o peníze přijdeme a to ještě jen u lidí, kteří sami sebe vnímají jako svědomité,“ vysvětluje vědec. Na svědomitosti není na první pohled nic špatného, psychologové ovšem upozorňují, že posedlost efektivitou může vést až k bazírování na každém detailu a ke zkostnatělému myšlení, které se jen těžko přizpůsobuje nové situaci.
Zatímco lidé, kteří se za svědomité nepovažují, berou případné snížení platu sportovně a nijak zvlášť si ho v hlavě nerozebírají, svědomití pracanti viní při ztrátě příjmu sami sebe a svou domnělou neschopnost. A proto jsou také ve výsledku v životě méně spokojení, pokud z nějakého důvodu přijdou o peníze.
A jak být tedy v životě spokojenější? „Jsou mnohem lepší cesty, jak dosáhnout štěstí a spokojenosti než je honba za penězi. Například více času stráveného s rodinou nebo přáteli. Můžeme se také více zaměřit sami na sebe a uvědomit si, co nás vlastně baví a činí šťastnými,“ radí Boyce.
Redakce