Kafíčko naše každodenní

Kafíčko naše každodenní

Jedno, dvě nebo šest? Ráno nalačno, po obídku s dezertíkem, v kavárně s kamarádkou nebo jako rituál po příchodu z práce domů? Ať je vaše kafíčkaření jakékoliv, možná vás v některých detailech nachytáme a řekneme vám věci, které jste ani netušili. 

Káva má spoustu zdravotních přínosů a pro lidský organismus nesporných výhod. Patří mezi ně například:

- vysoký obsah draslíku a hořčíku

- vysoký obsah antioxidantů

- snižuje riziko vzniku rakoviny cukrovky II. typu, demence, depresí

- podporuje metabolismus, činnost srdce i jater

- zlepšuje paměť a snižuje únavu

 

Zde je ovšem šest základních chyb, kterých se často nevědomky při konzumaci kávy dopouštíme a kterými nechtěně tyto přínosy ničíme.

1. jestliže pitím kávy sázíte především na povzbuzení, pak si ji dopřejte ideálně mezi desátou a dvanáctou, kdy začíná klesat hladina hormonu kortizolu. Pocit povzbuzení se dostaví zhruba po deseti minutách. Vyvarujte se pití kávy na lačný žaludek.

2. dbejte na kvalitní kávu. Ta nekvalitní má kromě nevalné chuti a vůně i negativní vliv na hladinu cholesterolu. Stejně tak dbejte na čistotu kávovaru, čerstvou vodu a také na to, jak kávu skladujete. 

3. zdravotní benefity pití kávy spolehlivě zničíte, pokud to budete přehánět s množstvím. Ideální je jedno denně, maximum by se mělo pohybovat kolem 4 – 5 (s obsahem maximálně 400 mg kofeinu). Počítejte taky s faktorem závislosti, a to nejen na vůni a chuti. Závislost na kofeinu vzniká již od 100 g denně. Budete-li delší dobu bez kofeinu opakovaně trpět na bolesti hlavy, zvýšenou podrážděnost nebo únavu, mohlo by se jednat o abstinenční příznaky.

4. život je sladký dost, kávu si oslaďte jen málo nebo klidně i vůbec. Nebo: vyzkoušeli jste malou lžičku medu? Káva má svoji specifickou chuť. Pokud si ji nebudete plést s dezertem, nebude vám sladká chuť vůbec scházet. Přidáním cukru totiž (pomineme-li změnu chuti) zrušíte jeden z jejích hlavních zdravotních benefitů – káva stabilizuje hladinu krevního cukru a snižuje riziko vzniku cukrovky II. typu.

5. Abyste získali z kávy vzácné antioxidanty, nenechte ji po uvaření čekat na dopití půlku dne.

6. A nakonec poměrně sporné téma. Mléko ano? Nebo ne? Přidání mléka na jednu stranu zlepšuje stravitelnost kávy. Na druhou stranu tato kombinace neúměrně zatěžuje dvanácterník a následně i žlučník. A pokud začnete studovat odbornou literaturu, zjistíte, že negativních následků na organismus má desítky. Až je z toho člověk rozpačitý. My víme, že košile je bližší než kabát a že se nám zdá, že pochutnáníčko z kávy je tady a teď a do žlučníku nevidíš, ale... Až se projeví následky, bude pozdě. Jako ideální se jeví použití malého množství rostlinného mléka a postupně si od mléka úplně odvyknout. 

Mgr. Xénia Paličková Křížová

Zpět na přehled