Hlava jako střep a jak být znovu fit
Zvykli jsme si každou silnější bolest označovat slovem migréna. Je to správné? Pokusíme se vysvětlit rozdíl nebo lépe řečeno, souvislost mezi bolestí hlavy a migrénou. Přiblížíme vám spouštěcí mechanismy migrény, příznaky, které je doprovázejí, i možnosti prevence a léčení.
Migréna je chronické onemocnění, jehož příznaky jsou časté bolesti hlavy, koncentrované většinou do jedné strany nebo do oblasti temene. Ke spuštění migrény přispívají jakékoliv extrémy – přemíra fyzické zátěže, špatný vzduch, velký stres, nadbytek nebo nedostatek spánku, nedostatek tekutin, nepravidelná strava, některé potraviny, nadměrný hluk, přemíra kouření nebo alkoholu, hormonální změny, výkyvy počasí.
Nejste si jisti, jestli právě vy trpíte migrénami? Varovnými signály a průvodními znaky migrény mohou (ale nemusí) být tyto symptomy: poruchy vidění, nevolnost, světloplachost a citlivost na zvuky i prudké pohyby, náhlé změny nálad, poruchy spánku, problémy s nosními dutinami, zvýšená slzivost, bolesti v oblasti krční páteře nebo za očima, Pokud trpíte migrénami, měl by o tom rozhodně vědět váš ošetřující lékař. Ten by s vámi měl hledat jak řešení a léčebné postupy, tak i spouštěcí mechanismy, které za migrénu mohou konkrétně u vás. Spolu pak můžete hledat cesty, jak migréně předcházet, nebo jak ji zastavit ještě v počátečním stadiu.
Platí, že čím víc se budete znát, tím lépe se sebou dokážete pracovat. A tím méně medikace bude potřeba, abyste se migrény zbavili. Běžné bolesti hlavy jsou výsledkem zúžení krevních cév, migrény jsou způsobeny jejich rozšířením. Na občasné bolesti pomůžou během několika minut lehké léky.
Na migrénu se musí sofistikovaněji. Obecně by vám mohly pomoci tyto rady: Když cítíte, že se o vás pokouší další záchvat migrény, zkuste změnit prostředí a činnost. Postavte se od počítače a dopřejte si krátkou procházku na čerstvém vzduchu. Vyzkoušet můžete i krátkou meditaci s koncentrací na kvalitní hloubkové dýchání. Pokud cítíte, že se vám migréna rozbíhá kvůli problémům s krční páteří, obraťte se na fyzioterapeuta. Pomoci může dostatek tekutin, připravit si můžete například čaj se zázvorem, citronem a mátou.
K prostředkům první pomoci patří i studené obklady a pokud věříte Bachovým květům nebo homeopatii, neváhejte se o vašich možnostech poradit s odborníkem. Za pokus to určitě stojí. Mezi záchranné systémy patří bylinné obklady, bylinkové šňupací prášky, tinktury nebo aromaterapii.
Vyvarovat byste se naopak měli setrvávání v prostředí nebo u činností, které vám migrénu umocní nebo rozjedou.
Ověřené babské rady doplňují protimigrénové balíčky o tyto tipy: vůně citrusových plodů, akupunktura, ocet z jablečného moštu, silná káva nebo coca-cola s kapkami citrónu, kuřecí polévka, fenyklový čaj, těsné ovázání hlavy šátkem, vypněte počítač i televizi, šetřte oči, bosýma nohama do sněhu nebo chladné rosy, přikládání do gázy obalené česnekem, máta, majoránka, dobromysl, guarana, či milování.
Ing. Jarmila Sázavská Pršková